13 Aralık Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Günü mü?

Sosyal medyada, bazı kurum ve sendikalar tarafından 13 Aralık tarihinin Anestezi Teknisyen ve Teknikerler Günü

olduğu gerekçesi ile kutlanmıştır. Öncelikle bu özel ve nazik davranış için tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği olarak bu tarihin nasıl oluştuğu ve neden bu günün kutlandığına dair kısıtlı bilgilere ulaşmış bulunmaktayız.


Özel günlerin anlamlı ilintileri olduğu bilinmektedir. Örneğin 16 Ekim 1846 yılında Morton ilk başarılı anestezi uygulaması gerçekleştirmiş ve bu tarihi modern anesteziye geçiş tarihi olarak kabul edilmiştir. Bu nedenlerle 16 Ekim tüm dünyada Dünya Anestezi Günü olarak kutlanmaktadır.


Dernek olarak bizde özenle sürdürdüğümüz çalışmalarımızı hızlandırarak sendikalarımız ve ilgili tüm kuruluşlarla işbirliği yaparak böylesine kritik noktada bulunan mesleğin özel, anlamlı bir günü kazanması için çalışmaktayız. Sadece gün belirlenmesi değil bu günün resmi kurumlarca da onaylanması gerektiğinden dolayı konu ile ilgili çalışmaları hızlandırarak tamamlayacağız.


Böyle bir günün kabul görmesi için ama en önemlisi tüm anestezi teknisyen ve teknikerlerinin de hatırlanacağı bir tarihin olması için elimizden geleni en iyisini yapma gayretimizi önemle arz ederiz.


Önder TOPBAŞ
Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği
Başkanı